WP Cloud Plugins - en to ar translation catalogue (910 entries)

en: Settings
ar: الاعدادات

en: Reports
ar: تقارير

en: Shortcode Builder
ar: مولد الرمز القصير

en: Link Private Folders
ar: ربط المجلدات الخاصة

en: File Browser
ar: متصفح الملفات

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ar: ليس لديك صلاحيات للتحكم في هذه الصفحة.

en: Thanks for registering your product! The plugin is <strong>Activated</strong> and the <strong>Auto-Updater</strong> enabled
ar: شكرا لتسجيل المنتج الخاص بك! <strong>تم تنشيط</strong> المكون الإضافي وتمكين <strong>التحديث التلقائي</strong>

en: The plugin is <strong>Not Activated</strong> and the <strong>Auto-Updater</strong> disabled
ar: المكوّن الإضافي <strong>غير نشط</strong> وتعطيل <strong>التحديث التلقائي</strong>

en: Please activate your copy in order to use the plugin
ar: يرجى تفعيل نسختك لاستخدام البرنامج المساعد

en: Buy License
ar: شراء ترخيص

en: Or insert your license code manually.
ar: أو أدخل رمز الترخيص الخاص بك يدويًا.

en: Where can I find my license code?
ar: أين يمكنني العثور على رمز الترخيص الخاص بي؟

en: Check for updates
ar: التحقق من التحديثات

en: Deactivate License
ar: إلغاء التنشيط

en: Revoke authorization
ar: إلغاء الربط بالحساب

en: WP Cloud Plugins has encountered an error
ar: واجهت WP Cloud Plugins خطأ

en: (Re) Authorize the Plugin!
ar: (إعادة) تخويل البرنامج المساعد!

en: Succesfully authorized and linked with account:
ar: مرخص بنجاح وربطه بالحساب:

en: Please fall back to the default App by clearing the KEY and Secret on the Advanced settings tab
ar: يرجى الرجوع إلى التطبيق الافتراضي عن طريق مسح KEY و Secret في علامة التبويب إعدادات متقدمة

en: Plugin isn't linked to your account anymore... Please authorize!
ar: المكون الإضافي لم يعد مرتبطًا بحسابك بعد الآن ... يرجى التفويض!

en: To authorize the plugin, you will agree with the following
ar: لتفويض المكون الإضافي ، فإنك توافق على ما يلي

en: Allow the plugin to read and update data when your users are using the plugin
ar: اسمح للمكون الإضافي بقراءة البيانات وتحديثها عندما يستخدم المستخدمون المكون الإضافي

en: Allow the plugin to see basic user profile information
ar: اسمح للمكون الإضافي بالاطلاع على معلومات ملف تعريف المستخدم الأساسية

en: The authorization is managed by the Network Admin via the <a href='%s'>Network Settings Page</a> of the plugin
ar: تتم إدارة التفويض بواسطة مسؤول الشبكة عبر <a href='%s'>صفحة إعدادات الشبكة</a> الخاصة بالبرنامج المساعد

en: WP Cloud Plugins uses a cache to improve performance
ar: تستخدم WP Cloud Plugins ذاكرة تخزين مؤقت لتحسين الأداء

en: If the plugin somehow is causing issues, try to reset the cache first
ar: إذا كان المكوّن الإضافي يسبب مشاكل بطريقة ما ، فحاول إعادة تعيين ذاكرة التخزين المؤقت أولاً

en: Purge Cache
ar: تطهير ذاكرة التخزين المؤقت

en: Need to revert back to the default settings? This button will instantly reset your settings to the defaults
ar: هل تريد العودة إلى الإعدادات الافتراضية؟ سيقوم هذا الزر بإعادة تعيين الإعدادات إلى الإعدادات الافتراضية على الفور

en: When you reset the settings, the plugin will not longer be linked to your accounts, but their authorization will not be revoked
ar: عند إعادة تعيين الإعدادات ، لن يتم ربط المكون الإضافي بحساباتك بعد الآن ، ولكن لن يتم إبطال تفويضها

en: You can revoke the authorization via the General tab
ar: يمكنك إلغاء التفويض عبر علامة التبويب "عام"

en: Reset Plugin
ar: إعادة البرنامج المساعد

en: You are using:
ar: أنت تستخدم :

en: We are not able to connect to the API as you don't have the cURL PHP extension installed
ar: يتعذر علينا الاتصال بواجهة برمجة التطبيقات نظرًا لعدم تثبيت ملحق cURL PHP

en: Please enable or install the cURL extension on your server
ar: يرجى تمكين أو تثبيت ملحق cURL على الخادم الخاص بك

en: We are not able to connect to the API as the plugin is interfering with an other plugin
ar: لا يمكننا الاتصال بواجهة برمجة التطبيقات نظرًا لأن المكون الإضافي يتداخل مع مكون إضافي آخر

en: The other plugin is using an old version of the Api-PHP-client that isn't capable of running multiple configurations
ar: الإضافة الأخرى تستخدم نسخة قديمة من مكتبة Api-PHP-client لدى جوجل درايف، لذلك فإنّنا غير قادرين على تشغيل الإعدادات المتعددة نتيجةً للإصدار القديم الخاص بالمكتبة

en: Please disable this other plugin if you would like to use this plugin
ar: يرجى تعطيل هذا البرنامج المساعد الآخر إذا كنت ترغب في استخدام هذا البرنامج المساعد

en: If you would like to use both plugins, ask the developer to update it's code
ar: اذا كنت ترغب في استخدام كل الاضافات معًا، فتوجه إلى المطوّر لسؤاله ما اذا كانت تحتوي على تحديثات متاحة أم لا

en: The cURL library of your server does not support TLS1.1 or TLS1.2 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_1 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_2). This is required by the API to create a secure connection. Please contact your webhost and ask them to upgrade the curl library and/or enable TLS1.1 support or higher for this library
ar: لا تدعم مكتبة cURL الخاصة بخادمك TLS1.1 أو TLS1.2 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_1 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_2). هذا مطلوب من قبل API لإنشاء اتصال آمن. يرجى الاتصال بمضيف الويب الخاص بك واطلب منهم ترقية مكتبة curl و / أو تمكين دعم TLS1.1 أو أعلى لهذه المكتبة

en: Authorize the plugin!
ar: تفويض وربط الاضافة!

en: Inactive License
ar: رخصة غير نشطة

en: Activate the plugin!
ar: تنشيط البرنامج المساعد!

en: cURL installed but unable to retrieve version.
ar: تم تثبيت cURL ولكنه غير قادر على استرداد الإصدار.

en: Error communicating with API:
ar: خطأ في الاتصال بواجهة برمجة التطبيقات:

en: Failed to rename entry
ar: تعذر تسمية المدخلات

en: No new name set
ar: لا يوجد اسم جديد

en: Invalid entry
ar: ادخال خاطئ

en: You are not authorized to rename files in this directory
ar: أنت غير مُخوّل لتغيير تسمية الملفات في هذا الدليل

en: You are not authorized to rename this file or folder
ar: أنت غير مُخوّل لتغيير تسمية الملف في هذا الدليل

en: You are not authorized to rename folder
ar: أنت غير مُخوّل لتغيير تسمية الملف في هذا الدليل

en: You are not authorized to rename this file
ar: أنت غير مُخوّل لتغيير تسمية الملف في هذا الدليل

en: Failed to copy entry
ar: فشل نسخ الإدخال

en: No new description set
ar: لا توجد مجموعة وصف جديدة

en: Failed to edit entry
ar: فشل في تعديل الإدخال

en: You are not authorized to edit files in this directory
ar: أنت غير مُخوّل برفع ملفات إلى هذا الدليل

en: You are not authorized to edit this file or folder
ar: غير مصرح لك بتحرير هذا الملف أو المجلد

en: Failed to add folder
ar: تعذر اضافة مجلد

en: No new foldername set
ar: لا يوجد اسم جديد للمجلد

en: Failed to add entry
ar: تعذر اضافة المدخل

en: You are not authorized to add folders in this directory
ar: أنت غير مُخوّل لإضافة مُجلّدات في هذا الدليل

en: You are not authorized to add a folder
ar: أنت غير مُخوّل لإضافة مجلد

en: Visitors
ar: الزائرين

en: Visitor
ar: زائر

en: Deleted
ar: تم الحذف

en: A visitor
ar: زائر

en: Previewed
ar: تمت المعاينة

en: Downloaded
ar: تم التنزيل

en: Streamed
ar: بث حي

en: Shared
ar: مشاركة

en: Renamed
ar: إعادة تسمية

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Updated metadata
ar: تم تحديث بيانات التعريف

en: Moved
ar: منتقلة

en: Upload failed
ar: لقد فشل رفع الملف

en: Searched
ar: تمّ البحث سابقاً

en: Notification
ar: إشعارات

en: User
ar: المستخدم

en: file
ar: ملف

en: Shared link
ar: رابط مشترك

en: The file you are looking for cannot be found
ar: لا يمكن العثور على الملف الذي تبحث عنه

en: The file is probably deleted from the cloud
ar: ربما يتم حذف الملف من السحابة

en: Could not send email
ar: لا يمكن إرسال البريد الإلكتروني

en: Results for %s
ar: نتائج لـ %s

en: Select folder
ar: تحديد المُجلّد

en: Previous folder
ar: المجلد السابق

en: Your browser does not support HTML5. You can only download this file
ar: متصفحك لا يدعم HTML5. يمكنك فقط تنزيل هذا الملف

en: Preview
ar: معاينة

en: Preview in new window
ar: معاينة في نافذة جديدة

en: Direct link
ar: رابط مباشر

en: Share
ar: شارك

en: Download
ar: تنزيل الملف

en: Add description
ar: أضف وصف

en: Edit description
ar: تحرير الوصف

en: Edit (new window)
ar: تحرير (نافذة جديدة)

en: Rename
ar: اعادة تسمية

en: Move to
ar: الانتقال إلى

en: Delete
ar: حذف

en: More actions
ar: المزيد من الإجراءات

en: Add folder
ar: اضافة مجلد

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Everyone
ar: الكل

en: None
ar: لا شيء

en: Guests
ar: الزوار

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Name
ar: الاسم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Role
ar: دور

en: Private Folder
ar: مجلد خاص

en: Create link with Private Folder
ar: إنشاء رابط مع مجلد خاص

en: Break link with Private Folder
ar: قطع الرابط مع مجلد خاص

en: Unlink
ar: فك ارتباط

en: No users found.
ar: لا يوجد أعضاء.

en: No role
ar: لا دور

[ctx: no user roles]
en: None
ar: لا شيء

en: Default folder for Guests and non-linked Users
ar: المجلد الافتراضي للضيوف والمستخدمين غير المرتبطين

en: An anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Failed to delete entry
ar: تعذر حذف المدخلات

en: Not all entries could be deleted
ar: لا يمكن حذف كافة المُدخلات

en: Entry was deleted
ar: المدخلات تمّ حذفها

en: Entry was renamed
ar: المدخلات تمّ اعادة تسميتها

en: Failed to move
ar: تعذر إرسال الملف إلى القرص في جوجل درايف

en: Not all entries could be moved
ar: لا يمكن نقل جميع الإدخالات

en: Successfully moved to new location
ar: تم نقله بنجاح إلى موقع جديد

en: Failed to edit description
ar: فشل في تعديل الوصف

en: Description was edited
ar: تم تحرير الوصف

en: was added
ar: تمّت اضافته

en: No valid AJAX request
ar: لا يوجد طلب AJAX صالح

en: Start
ar: البداية

en: To view this content, you need to have JavaScript enabled in your browser
ar: لعرض هذا المحتوى ، تحتاج إلى تمكين JavaScript في المستعرض الخاص بك

en: To do so, please follow these instructions
ar: لفعل ذلك، يُرجى اتباع هذه التعليمات

en: Selected folder
ar: المُجلّد المُحدد

en: Use the Root Folder of your Account
ar: استخدم مجلد الجذر الخاص بحسابك

en: Cannot get image
ar: لا يمكن الحصول على صورة

en: Cannot generate thumbnail image
ar: لا يمكن إنشاء صورة مصغرة

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
ar: الملف المرفوع تجاوز الحد المسموح به، والمنصوص في دالة upload_max_filesize والموجودة في ملف php.ini

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
ar: الملف المرفوع تجاوز الحد المسموح به، المنصوص في الدالة  MAX_FILE_SIZE والذي تمّ تحديده مسبقًا في نموذج الرفع

en: The uploaded file was only partially uploaded
ar: تمّ رفع الملف ولكن جزئيًا فقط لم يرتفع بشكلٍ كامل

en: No file was uploaded
ar: لا يوجد ملف تمّ رفعه

en: Missing a temporary folder
ar: المُجلّد المؤقت مفقود

en: Failed to write file to disk
ar: تعذر إرسال الملف إلى القرص في جوجل درايف

en: A PHP extension stopped the file upload
ar: توقف ملحق الـ PHP عن رفع الملف

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
ar: الملف المرفوع يتجاوز الحد المسموح به، المنصوص في دالة post_max_size h والموجودة في ملف php.ini

en: File is too big
ar: الملف كبير جدًا

en: File is too small
ar: الملف صغير جدًا

en: Filetype not allowed
ar: نوع الملف غير مسموح به

en: Maximum number of files exceeded
ar: الحد الأقصى لعدد الملفات المُستثناة

en: Image exceeds maximum width
ar: الصورة تجاوزت الحد الأقصى للعرض

en: Image requires a minimum width
ar: الصورة تطلّب الحد الأدنى للعرض

en: Image exceeds maximum height
ar: الصورة تجاوزت الحد الأقصى للإرتفاع

en: Image requires a minimum height
ar: الصورة تطلّب الحد الأدنى للإرتفاع

en: Uploading failed
ar: فشلت عملية الرفع

en: You have reached your usage limit of
ar: لقد وصلت إلى حد الاستخدام البالغ

en: Not uploaded to the cloud
ar: لا يوجد ملف تمّ رفعه

en: Not succesfully uploaded to the cloud
ar: لم يتم تحميلها بنجاح إلى السحابة

en: Failed to add user folder with template folder
ar: فشلت إضافة مجلد المستخدم مع مجلد القالب

en: Requested directory isn't allowed
ar: الدليل المطلوب غير مسموح به

en: Edit this module via the Module Builder or manually via the raw code
ar: قم بتحرير هذه الوحدة عبر Module Builder أو يدويًا عبر الكود الأولي

en: Edit via Shortcode Builder
ar: تحرير عبر منشئ Shortcode

en: Please configure the module first
ar: يرجى تكوين الوحدة أولا

en: General
ar: عام

en: Module configuration
ar: خيارات الرمز القصير

en: Raw shortcode
ar: الحصول على رمز قصير الخام

en: Generate a form-tag for this upload field.
ar: أنشئ علامة نموذج لحقل التحميل هذا.

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Required field
ar: حقل مطلوب

en: Shortcode
ar: اختصار

en: Build your shortcode here
ar: أنشئ رمزك المختصر هنا

en: Insert Tag
ar: ادخل وسم

en: Raw module shortcode
ar: الرمز المختصر للوحدة الخام

en: Edit this shortcode via the Shortcode Builder or manually via the raw code
ar: قم بتحرير هذا الرمز المختصر عبر Shortcode Builder أو يدويًا عبر الرمز الخام

en: This field is required
ar: هذا الحقل مطلوب

en: Grab the shortcode via the Shortcode Builder and copy+paste in this field.
ar: احصل على الرمز القصير عبر Shortcode Builder وانسخه والصقه في هذا الحقل.

en: Build your shortcode
ar: أنشئ رمزك المختصر

en: Add your file
ar: أضف ملفك

en: Or select a folder
ar: تحديد مُجلّد الجذر

en: Create the module configuration via the Shortcode Builder or copy+paste the raw shortcode in this field
ar: قم بإنشاء تكوين الوحدة عبر Shortcode Builder أو انسخ + الصق الرمز القصير الأولي في هذا الحقل

en: This field is not editable
ar: هذا الحقل غير قابل للتحرير

en: This field is required. Please upload your files.
ar: هذه الخانة مطلوبه. يرجى تحميل الملفات الخاصة بك.

en: Upload
ar: رفع

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Configure Module
ar: وحدة التكوين

en: Module is succesfully updated!
ar: تم تحديث الوحدة بنجاح!

en: Module
ar: نوع الملحق

en: Edit
ar: تعديل

en: Close Preview
ar: إغلاق المعاينة

en: Heads up!
ar: انتبه!

en: Do not forget to test your module on the Front-End.
ar: لا تنس اختبار الوحدة الخاصة بك على الواجهة الأمامية.

en: Easily add downloadable products right from the cloud.
ar: يمكنك بسهولة إضافة منتجات قابلة للتنزيل مباشرةً من السحابة.

en: File not found
ar: الملف غير موجود

en: Uploads
ar: الرفع

en: Allows your customers to upload files when ordering this product.
ar: يتيح لعملائك تحميل الملفات عند طلب هذا المنتج.

en: Upload Box Settings
ar: تحميل صندوق الإعدادات

en: Upload documents
ar: رفع ملفات

en: Title Upload Box
ar: العنوان تحميل مربع

en: Enter the title for the upload box
ar: أدخل عنوان صندوق التحميل

en: See %s for available placeholders
ar: راجع %s للتعرف على العناصر النائبة المتوفرة

en: Upload Folder Name
ar: تحميل اسم المجلد

en: Description Upload Box
ar: وصف صندوق التحميل

en: Enter a short description of what the customer needs to upload
ar: أدخل وصفًا موجزًا لما يحتاج العميل إلى تحميله

en: Shortcodes are supported
ar: يتم دعم الرموز القصيرة

en: Build your Upload Box
ar: قم ببناء صندوق التحميل الخاص بك

en: Edit Shortcode Manually
ar: تحرير الرمز القصير يدويا

en: Unique folder name where the uploads should be stored. Make sure that Private Folder feature is enabled in the shortcode
ar: اسم مجلد فريد حيث يجب تخزين التحميلات. تأكد من تمكين ميزة "المجلد الخاص" في الرمز القصير

en: Available placeholders: %s
ar: العناصر النائبة المتوفرة: %s

en: Show when Order is
ar: تظهر عندما يكون الطلب هو

en: Uploaded documents
ar: المستندات التي تم تحميلها

en: View documents
ar: عرض المستندات

en: Docs
ar: مستندات

en: Support
ar: الدعم

en: Hang on. Waiting for the files...
ar: تشبث. في انتظار الملفات ...

en: Processing...
ar: معالجة...

en: Start upload
ar: ابدأ عملية الرفع

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Uploading...
ar: تحميل ...

en: File not uploaded successfully
ar: تمّ رفع الملف ولكن جزئيًا فقط لم يرتفع بشكلٍ كامل

en: Upload is cancelled
ar: تم إلغاء التحميل

en: Converting
ar: التحول

en: Converting failed
ar: فشل التحويل

en: Please first fill the required fields
ar: يرجى أولاً ملء الحقول المطلوبة

en: Close
ar: إغلاق

en: Cancel
ar: الغاء الأمر

en: Move
ar: نقل

en: Copy
ar: نسخ

en: Save
ar: حفظ

en: Create zip file
ar: إنشاء الملف المضغوط

en: Copy to clipboard
ar: نسخ إلى الحافظة

en: Do you really want to delete these files?
ar: هل أنت متأكد من أنّك ترغب في هذه الملفات ؟

en: That doesn't work. Are there any illegal characters (<>:"/\|?*) in the filename?
ar: هذا لا يعمل. هل هناك أي أحرف غير قانونية (<>: "/ \ |؟ *) في اسم الملف؟

en: Add a description...
ar: إضافة وصف...

en: Configuration problem
ar: مشكلة التكوين

en: No files found or selected
ar: لا توجد ملفات محددة

en: Creating zip file
ar: جارِ إنشاء الملف المضغوط

en: (x) selected
ar: (x) محدد

en: Share file
ar: مشاركة الملف

en: Share on
ar: مشاركة في

en: Creating shared link...
ar: جارِ مشاركة الرابط ...

en: Previous
ar: « السابق

en: Next
ar: التالي »

en: This content failed to load
ar: تعذر تحميل هذا المحتوى

en: This image failed to load
ar: تعذر تحميل هذه الصورة

en: Start slideshow
ar: بدء عارض الشرائح

en: Stop slideshow
ar: إيقاف عارض الشرائح

en: File type not allowed
ar: نوع الملف غير مقبول

en: Item
ar: عنصر

en: Items
ar: العناصر

en: File is too large
ar: الملف كبير جدًا

en: Still Waiting?
ar: هل لازلت مُنتظرًا ؟

en: If the document doesn't open, you are probably trying to access a protected file which requires a login.
ar: إذا لم يفتح المستند ، فمن المحتمل أنك تحاول الوصول إلى ملف محمي يتطلب تسجيل الدخول.

en: Try to open the file in a new window.
ar: حاول فتح الملف في نافذة جديدة.

en: Details
ar: تفاصيل

en: Please browse to the page to see this content
ar: يرجى تصفح الصفحة لرؤية هذا المحتوى

en: You are using a browser that does not have Flash player enabled or installed. Please turn on your Flash player plugin or download the latest version from https://get.adobe.com/flashplayer/
ar: أنت تستخدم مستعرض ليس لديه مشغل فلاش مثبت ونشط. الرجاء تشغيل البرنامج المساعد فلاش بلاير الخاص بك أو تحميل أحدث إصدار من https://get.adobe.com/flashplayer/

en: Turn off Fullscreen
ar: إيقاف تشغيل وضع ملء الشاشة

en: Go Fullscreen
ar: العرض الكامل

en: Download Video
ar: تنزيل الفيديو

en: Purchase
ar: شراء

en: Fullscreen
ar: شاشة كاملة

en: Jump forward 1 second
ar: التقدم خلال 1 ثانية

en: Jump forward %1 seconds
ar: التقدم خلال %1 ثانية

en: Toggle Loop
ar: حلقة تبديل

en: Play
ar: تشغيل

en: Loop
ar: مستمر

en: Shuffle
ar: خلط

en: Time Slider
ar: شريط تمرير الوقت

en: Use Left/Right Arrow keys to advance one second, Up/Down arrows to advance ten seconds.
ar: استخدام مفاتيح "الأسهم" يمين/يسار للنهوض بثانية واحدة، وأعلى/لأسفل الأسهم لتقدم عشر ثوان.

en: Skip back 1 second
ar: تخطي العودة في 1 ثانية

en: Skip back %1 seconds
ar: تخطي العودة في %1 ثانية

en: Captions/Subtitles
ar: تسميات توضيحية أو عناوين فرعية

en: Chapters
ar: الفصول

en: Mute Toggle
ar: تبديل كتم الصوت

en: Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.
ar: استخدام أعلى / أسفل مفاتيح الأسهم لزيادة أو خفض مستوى الصوت.

en: Unmute
ar: إلغاء كتم

en: Mute
ar: كتم

en: Volume Slider
ar: حجم شريط التمرير

en: Video Player
ar: مشغل الفيديو

en: Audio Player
ar: مشغل الصوتيات

en: Skip ad
ar: تخطي الاعلانات

en: Skip in 1 second
ar: تخطي في 1 ثانية

en: Skip in %1 seconds
ar: تخطي في %1 ثانية

en: Source Chooser
ar: اختيار المصدر

en: Stop
ar: إيقاف

en: Speed Rate
ar: معدل السرعة

en: Live Broadcast
ar: بث مباشر

en: Afrikaans
ar: الأفريكانية

en: Albanian
ar: الألبانية

en: Arabic
ar: العربية

en: Belarusian
ar: البيلاروسية

en: Bulgarian
ar: البلغارية

en: Catalan
ar: الكاتالونية

en: Chinese
ar: صينى

en: Chinese (Simplified)
ar: الصينية المبسطة)

en: Chinese (Traditional)
ar: تقاليد صينية)

en: Croatian
ar: الكرواتية

en: Czech
ar: التشيكية

en: Danish
ar: الدنماركية

en: Dutch
ar: هولندي

en: English
ar: الانجليزية

en: Estonian
ar: الإستونية

en: Filipino
ar: الفلبينية

en: Finnish
ar: اللغة الفنلندية

en: French
ar: الفرنسية

en: Galician
ar: الجاليكية

en: German
ar: الالمانية

en: Greek
ar: اليونانية

en: Haitian Creole
ar: الكريولية الهايتية

en: Hebrew
ar: العبرية

en: Hindi
ar: الهندية

en: Hungarian
ar: الهنغارية

en: Icelandic
ar: أيسلندي

en: Indonesian
ar: الأندونيسية

en: Irish
ar: الأيرلندية

en: Italian
ar: إيطالي

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Korean
ar: الكورية

en: Latvian
ar: اللاتفية

en: Lithuanian
ar: اللتوانية

en: Macedonian
ar: المقدونية

en: Malay
ar: لغة الملايو

en: Maltese
ar: المالطية

en: Norwegian
ar: النرويجية

en: Persian
ar: اللغة الفارسية

en: Polish
ar: بولندي

en: Portuguese
ar: البرتغالية

en: Romanian
ar: روماني

en: Russian
ar: روسي

en: Serbian
ar: صربي

en: Slovak
ar: السلوفاكية

en: Slovenian
ar: سلوفيني

en: Spanish
ar: الأسبانية

en: Swahili
ar: السواحلية

en: Swedish
ar: السويدية

en: Tagalog
ar: التغالوغ

en: Thai
ar: التايلاندية

en: Turkish
ar: التركية

en: Ukrainian
ar: الأوكرانية

en: Vietnamese
ar: الفيتنامية

en: Welsh
ar: ويلزي

en: Yiddish
ar: اليديشية

en: Enjoying this plugin?
ar: هل تستمتع بهذا البرنامج المساعد؟

en: Not really
ar: ليس صحيحا

en: Yes!
ar: نعم!

en: Great! How about a review, then?
ar: عظيم! ماذا عن مراجعة ، إذن؟

en: No, thanks
ar: لا، شكراً

en: Ok, sure!
ar: نعم، موافق!

en: Would you mind giving us some feedback?
ar: هل تمانع في إعطائنا بعض الملاحظات؟

en: Embed Files
ar: تضمين الملفات

en: Insert Direct links
ar: إدراج روابط مباشرة

en: Insert Links
ar: اضف روابط

en: Clear all Statistics
ar: مسح جميع الاحصائيات

en: Total Previews
ar: مجموع المعاينات

en: Total Downloads
ar: اجمالي التحميلات

en: Items Shared
ar: العناصر المشتركة

en: Documents Uploaded
ar: المستندات المحملة

en: From
ar: من

en: to
ar: إلى

en: Events per Day
ar: الأحداث في اليوم الواحد

en: Top 25 Downloads
ar: أعلى 25 التنزيلات

en: Document
ar: مستند

en: Total
ar: المجموع

en: Top 25 Users with most Downloads
ar: أفضل 25 مستخدمين مع معظم التنزيلات

en: Downloads
ar: التحميلات

en: Latest 25 Uploads
ar: آخر 25 تحميل

en: Date
ar: التاريخ

en: Top 25 Users with most Uploads
ar: أعلى 25 مستخدمًا لديهم أكبر عدد من التحميلات

en: Description
ar: الوصف

en: Event
ar: الحدث

en: Location
ar: الموقع

en: Page
ar: صفحة

en: Extra
ar: إضافي

en: Visit Profile
ar: زيارة الملف الشخصي

en: Previews
ar: معاينات

en: Logged Events
ar: الأحداث المسجلة

en: Remove
ar: الحذف

en: Default
ar: افتراضي

en: Select Image
ar: اختيار صورة

en: Upload or select a file from the media library
ar: قم بتحميل أو تحديد ملف من مكتبة الوسائط

en: Fallback to the default value
ar: الرجوع إلى القيمة الافتراضية

en: Save Settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Layout
ar: الأنماط

en: Private Folders
ar: المجلدات الخاصة

en: Advanced
ar: اعدادات متقدمة

en: Integrations
ar: التكاملات (Integrations)

en: Notifications
ar: الاشعارات

en: Permissions
ar: الأذونات

en: Statistics
ar: الاحصائيات

en: Tools
ar: أدوات

en: System information
ar: معلومات النظام

en: Other Cloud Plugins
ar: الإضافات السحابية الأخرى

en: Authorization
ar: الربط والتفويض

en: Plugin License
ar: تفعيل الاضافة

en: Loading Spinner & Images
ar: تحميل الدوار والصور

en: Select Loader Spinner
ar: حدد محمل الدوار

en: Beat
ar: دقة، ضربة

en: Spinner
ar: الغزال

en: Custom Image (selected below)
ar: صورة مخصصة (مختارة أدناه)

en: General Loader
ar: اللودر العام

en: No Results
ar: لا يوجد نتائج

en: Access Forbidden
ar: دخول محظور

en: iFrame Loader
ar: محمل iFrame

en: Color Palette
ar: لوحة الألوان

en: Theme Style
ar: نمط القالب

en: Select the general style of your theme
ar: حدد النمط العام للسمة الخاصة بك

en: Dark
ar: داكن

en: Light
ar: فاتح

en: Accent Color
ar: لون اللكنة

en: Black
ar: أسود

en: Dark 1
ar: مظلم 1

en: Dark 2
ar: داكن 2

en: White
ar: أبيض

en: Light 1
ar: ضوء 1

en: Light 2
ar: ضوء 2

en: Icons
ar: إضافة الرموز الاجتماعية لهذا الملف

en: Icon Set
ar: تعيين رمز

en: Modifications to the default icons set will be lost during an update.
ar: سيتم فقد التعديلات على مجموعة الرموز الافتراضية أثناء التحديث.

en: Lightbox
ar: صندوق مضيء

en: Lightbox Skin
ar: الجلد الضوء | Lightbox Skin

en: Select which skin you want to use for the Inline Preview.
ar: حدد السطح الذي تريد استخدامه للمعاينة المضمنة

en: Lightbox Scroll
ar: تمرير العرض المبسط

en: Sets path for switching windows. Possible values are 'vertical' and 'horizontal' and the default is 'vertical'.
ar: يحدد مسار تبديل النوافذ. القيم المحتملة هي "عمودي" و "أفقي" والافتراضي هي "عمودي"

en: Image Source
ar: اختيار المصدر

en: Select the source of the images. Large thumbnails load fast, orignal files will take some time to load.
ar: حدد مصدر الصور. يتم تحميل الصور المصغرة الكبيرة بسرعة ، وسوف يستغرق تحميل الملفات الأصلية بعض الوقت

en: Allow Mouse Click on Image
ar: السماح بالماوس انقر على الصورة

en: Should people be able to access the right click context menu to e.g. save the image?
ar: إذا كان الأشخاص قادرين على الوصول إلى قائمة سياق النقر بزر الماوس الأيمن على سبيل المثال احفظ الصورة؟

en: When should the header containing title and action-menu be shown.
ar: متى يجب إظهار العنوان الذي يحتوي على العنوان وقائمة الإجراءات

en: Show after clicking on the Lightbox
ar: تظهر بعد النقر على Lightbox

en: Show when hovering over the Lightbox
ar: إظهار عند التمرير فوق Lightbox

en: Caption / Description
ar: التسمية التوضيحية / الوصف

en: When should the description be shown in the Gallery Lightbox.
ar: متى يجب عرض الوصف في Gallery Lightbox

en: Default Media Player Skin
ar: افتراضي مشغل الوسائط الجلد

en: Select which skin you want to use for the Media Player
ar: حدد الصورة التي تريد استخدامها في مشغل الوسائط

en: Custom CSS
ar: CSS مخصص

en: If you want to modify the looks of the plugin slightly, you can insert here your custom CSS. Don't edit the CSS files itself, because those modifications will be lost during an update.
ar: إذا كنت ترغب في تعديل شكل المكون الإضافي قليلاً ، يمكنك إدراج CSS المخصص الخاص بك هنا. لا تقم بتحرير ملفات CSS نفسها ، لأن هذه التعديلات ستضيع أثناء التحديث.

en: Global settings Automatically linked Private Folders
ar: إعدادات عامة مرتبطة تلقائيًا بالمجلدات الخاصة

en: The following settings are only used for all shortcodes with automatically linked Private Folders,  unless specified otherwise in the shortcode configuration.
ar: يتم استخدام الإعدادات التالية فقط لجميع الرموز القصيرة ذات المجلدات الخاصة المرتبطة تلقائيًا ، ما لم يتم تحديد خلاف ذلك في تكوين الرمز القصير.

en: Create Private Folders on registration
ar: إنشاء مجلدات خاصة عند التسجيل

en: Create all Private Folders the 1st time a module is used
ar: قم بإنشاء جميع المجلدات الخاصة في المرة الأولى التي يتم فيها استخدام وحدة نمطية

en: Create all the Private Folders for users with access to the modules that have this feature enabled.
ar: قم بإنشاء كافة المجلدات الخاصة للمستخدمين الذين لديهم حق الوصول إلى الوحدات التي تم تمكين هذه الميزة بها.

en: Update Private Folders after profile update
ar: تحديث المجلدات الخاصة بعد تحديث الملف الشخصي

en: If needed, update the name of the Private Folder for an user after they have updated their profile.
ar: إذا لزم الأمر ، قم بتحديث اسم المجلد الخاص للمستخدم بعد أن يقوم بتحديث ملف التعريف الخاص به.

en: Remove Private Folders after account removal
ar: إزالة المجلدات الخاصة بعد إزالة الحساب

en: Try to remove Private Folders after they are deleted
ar: حاول إزالة المجلدات الخاصة بعد حذفها

en: Name Template
ar: قالب الاسم

en: Template name for automatically created Private Folders.
ar: اسم القالب للمجلدات الخاصة التي تم إنشاؤها تلقائيًا.

en: Global settings Manually linked Private Folders
ar: إعدادات عمومية مجلدات خاصة مرتبطة يدويًا

en: Access Forbidden notice
ar: إشعار ممنوع الوصول

en: Message that is displayed when an user is visiting a shortcode with the Private Folders feature set to 'Manual' mode while it doesn't have Private Folder linked to its account
ar: الرسالة التي يتم عرضها عندما يقوم المستخدم بزيارة رمز قصير مع تعيين ميزة "المجلدات الخاصة" على الوضع "يدوي" بينما لا يوجد مجلد خاص مرتبط بحسابه

en: Private Folders in WP Admin Dashboard
ar: المجلدات الخاصة في لوحة تحكم المشرف WP

en: This setting only restrict access of the File Browsers in the Admin Dashboard (e.g. the ones in the Shortcode Builder and the File Browser menu). To enable Private Folders for your own Shortcodes, use the Shortcode Builder
ar: يقيد هذا الإعداد فقط الوصول إلى متصفحات الملفات في لوحة تحكم المشرف (على سبيل المثال تلك الموجودة في Shortcode Builder وقائمة File Browser). لتمكين المجلدات الخاصة للرموز القصيرة الخاصة بك ، استخدم Shortcode Builder

en: Enables Private Folders in the Shortcode Builder and Back-End File Browser
ar: تمكين المجلدات الخاصة في أداة إنشاء رمز قصير ومتصفح الملفات الخلفية

en: Yes, I link the users Manually
ar: نعم ، أقوم بربط المستخدمين يدويًا

en: Yes, let the plugin create the User Folders for me
ar: نعم ، اسمح للمكون الإضافي بإنشاء مجلدات المستخدم لي

en: Root folder for Private Folders
ar: المجلد الجذر للمجلدات الخاصة

en: Select in which folder the Private Folders should be created
ar: حدد المجلد الذي يجب إنشاء المجلدات الخاصة فيه

en: Current selected folder
ar: المجلد المحدد الحالي

en: Select Folder
ar: حدد مجلد

en: Full Access
ar: الوصول الكامل

en: By default only Administrator users will be able to navigate through all Private Folders
ar: افتراضيًا ، سيتمكن مستخدمو المسؤول فقط من التنقل عبر جميع المجلدات الخاصة

en: When you want other User Roles to be able do browse trough all the Private Folders as well, please add them below
ar: عندما تريد أن تتمكن أدوار المستخدم الأخرى من تصفح جميع المجلدات الخاصة أيضًا ، يرجى إضافتها أدناه

en: Own App
ar: التطبيق الخاص

en: Only if you want to use your own App, insert your Client ID here
ar: <strong>فقط</strong> إذا كنت ترغب في استخدام التطبيق الخاص بك ، أدخل معرف العميل الخاص بك هنا

en: Leave empty for easy setup
ar: اتركه فارغًا لسهولة الإعداد

en: If you want to use your own App, insert your Client Secret here
ar: إذا كنت تريد استخدام تطبيقك الخاص ، فأدخل عميلك السري هنا

en: Set the redirect URI in your application to the following uri:
ar: اضبط عنوان URI لإعادة التوجيه في تطبيقك على عنوان URL التالي:

en: Enter Client ID and Secret, save settings and reload the page to see the Redirect URI you will need
ar: أدخل معرف العميل والسرية ، واحفظ الإعدادات وأعد تحميل الصفحة لمشاهدة عنوان URL لإعادة التوجيه الذي ستحتاجه

en: Business Accounts
ar: حسابات الأعمال التجارية

en: Scope shared-links
ar: نطاق الروابط المشتركة

en: Who should be able to access the links that are created by the plugin? If set to <strong>Public</strong> the links will be accessible by anyone. <strong>Within Organization</strong> will make links accessible within your organization only. Anonymous links may be disabled by the tenant administrator
ar: من الذي يجب أن يكون قادرًا على الوصول إلى الروابط التي تم إنشاؤها بواسطة المكون الإضافي؟ إذا تم <strong>الضبط</strong> على "عام" ، فسيتمكن أي شخص من الوصول إلى الروابط. <strong>داخل المؤسسة</strong> سوف تجعل الروابط يمكن الوصول إليها داخل مؤسستك فقط. قد يتم تعطيل الروابط المجهولة من قبل المسؤول المستأجر

en: Load Javascripts on all pages
ar: قم بتحميل Javascripts على كل الصفحات

en: By default the plugin will only load it scripts when the shortcode is present on the page. If you are dynamically loading content via AJAX calls and the plugin does not show up, please enable this setting
ar: بشكل افتراضي ، لن يقوم البرنامج المساعد بتحميل البرامج النصية إلا عند وجود رمز قصير على الصفحة. إذا كنت تقوم بتحميل محتوى ديناميكيًا عبر مكالمات AJAX ولم يظهر المكون الإضافي ، فيرجى تمكين هذا الإعداد

en: Enables gzip-compression if the visitor's browser can handle it. This will increase the performance of the plugin if you are displaying large amounts of files and it reduces bandwidth usage as well. It uses the PHP ob_gzhandler() callback. Please use this setting with caution. Always test if the plugin still works on the Front-End as some servers are already configured to gzip content!
ar: لتمكين ضغط gzip إذا كان متصفح الزائر يمكنه التعامل معه. سيؤدي هذا إلى زيادة أداء المكون الإضافي إذا كنت تعرض كميات كبيرة من الملفات ويقلل من استخدام عرض النطاق الترددي أيضًا. يستخدم رد PHP ob_gzhandler() . يرجى استخدام هذا الإعداد بحذر. اختبر دائمًا ما إذا كان المكوّن الإضافي لا يزال يعمل على الواجهة الأمامية ، حيث إن بعض الخوادم مكوّنة بالفعل من أجل gzip المحتوى!

en: Nonce Validation
ar: التحقق من صحة غير

en: The plugin uses, among others, the WordPress Nonce system to protect you against several types of attacks including CSRF. Disable this in case you are encountering a conflict with a plugin that alters this system
ar: يستخدم البرنامج المساعد ، من بين أمور أخرى ، نظام WordPress Nonce لحمايتك من عدة أنواع من الهجمات بما في ذلك CSRF. قم بتعطيل ذلك في حالة مواجهة تعارض مع مكون إضافي يغير هذا النظام

en: Delete settings on Uninstall
ar: حذف الإعدادات عند إلغاء التثبيت

en: When you uninstall the plugin, what do you want to do with your settings? You can save them for next time, or wipe them back to factory settings.
ar: عند إلغاء تثبيت المكون الإضافي ، ماذا تريد أن تفعل بإعداداتك؟ يمكنك حفظها للمرة التالية ، أو مسحها مرة أخرى إلى إعدادات المصنع.

en: Shortlinks API
ar: اختصارات API

en: Select which Url Shortener Service you want to use
ar: حدد خدمة Url Shortener التي تريد استخدامها

en: Sign up for Shorte.st
ar: قم بالتسجيل في Shorte.st

en: Sign up for Bitly
ar: قم بالتسجيل في Bitly

en: Sign up for Rebrandly
ar: قم بالتسجيل في Rebrandly

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. With this reCAPTCHA (V3) integration module, you can block abusive downloads of your files by bots. Create your own credentials via the link below.
ar: reCAPTCHA يحميك من البريد المزعج وأنواع أخرى من سوء المعاملة الآلي. باستخدام وحدة التكامل reCAPTCHA (V3) هذه ، يمكنك حظر التنزيلات التعسفية لملفاتك بواسطة برامج الروبوت. أنشئ بيانات اعتمادك الخاصة عبر الرابط أدناه.

en: Site Key
ar: مفتاح الموقع

en: Secret Key
ar: المفتاح السري

en: Video Advertisements (IMA/VAST)
ar: إعلانات الفيديو (IMA / VAST)

en: The mediaplayer of the plugin supports VAST XML advertisments to offer monetization options for your videos. You can enable advertisments for the complete site and per Media Player shortcode. Currently, this plugin only supports Linear elements with MP4
ar: يدعم الوسائط الإعلامية للمكون الإضافي إعلانات VAST XML لتقديم خيارات تسييل لمقاطع الفيديو الخاصة بك. يمكنك تمكين الإعلانات للموقع بالكامل وكل رمز قصير لـ Media Player. حاليا ، هذا البرنامج المساعد يدعم فقط العناصر الخطية مع MP4

en: Leave empty to disable Ads
ar: اتركه فارغًا لتعطيل الإعلانات

en: If you are unable to see the example VAST url below, please make sure you do not have an ad blocker enabled.
ar: إذا لم تتمكن من رؤية مثال عنوان URL الخاص بـ VAST أدناه ، فيرجى التأكد من عدم تمكين أداة حظر الإعلانات.

en: Enable Skip Button
ar: تمكين تخطي زر

en: Skip button visible after (seconds)
ar: تخطي الزر المرئي بعد (ثوانٍ)

en: Allow user to skip advertisment after after the following amount of seconds have elapsed
ar: اسمح للمستخدم بتخطي الإعلان بعد انقضاء فترة الثواني التالية

en: Sender settings
ar: إعدادات المرسل

en: From Name
ar: من الاسم

en: From Email
ar: من البريد الإلكترونى

en: Lost Authorization notification
ar: إشعار "التخويل المفقود"

en: If the plugin somehow loses its authorization, a notification email will be send to the following email address
ar: إذا فقد المكون الإضافي ترخيصه بطريقة ما ، فسيتم إرسال بريد إلكتروني إشعار إلى عنوان البريد الإلكتروني التالي

en: Download Notifications
ar: تحميل الإخطارات

en: Subject download notification
ar: إخطار تحميل الموضوع

en: Subject zip notification
ar: إخطار الرمز البريدي للموضوع

en: Template download
ar: قالب اشعار عملية التنزيل

en: Upload Notifications
ar: تحميل الإخطارات

en: Subject upload notification
ar: إخطار تحميل الموضوع

en: Template upload
ar: قالب اشعار عملية الرفع

en: Delete Notifications
ar: حذف الإخطارات

en: Subject deletion notification
ar: إخطار حذف الموضوع

en: Template deletion
ar: قالب اشعار عملية الحذف

en: Template File line in %filelist%
ar: سطر ملف القالب في٪ filelist٪

en: Template for File item in File List in the download/upload/delete template
ar: قالب عنصر الملف في قائمة الملفات في قالب التنزيل / التحميل / الحذف

en: Reset to default notifications
ar: إعادة تعيين إلى الإخطارات الافتراضية

en: Change Plugin Settings
ar: تغيير إعدادات البرنامج المساعد

en: Link Users to Private Folders
ar: ربط المستخدمين بالمجلدات الخاصة

en: See Reports
ar: انظر التقارير

en: See Back-End Filebrowser
ar: انظر Filebrowser الخلفي

en: Add Plugin Shortcodes
ar: إضافة اختصارات البرنامج المساعد

en: Add Direct links
ar: ادخل الروابط المباشرة إلى الملفات أو المجلدات

en: Embed Documents
ar: تضمين الوثائق

en: Log Events
ar: سجل الأحداث

en: Register all plugin events
ar: تسجيل جميع أحداث البرنامج المساعد

en: Summary Email
ar: ملخص البريد الإلكتروني

en: Email a summary of all the events that are logged with the plugin
ar: أرسل ملخصًا لجميع الأحداث التي تم تسجيلها باستخدام المكون الإضافي

en: Interval
ar: فاصل زمني

en: Please select the interval the summary needs to be send
ar: يُرجى تحديد الفاصل الزمني الذي يجب إرسال الملخص فيه

en: Every day
ar: كل يوم

en: Weekly
ar: أسبوعي

en: Monthly
ar: شهري

en: Recipients
ar: مستلم

en: Send the summary to the following email address(es)
ar: إرسال الملخص إلى عنوان (عناوين) البريد الإلكتروني التالي

en: Google Analytics
ar: تحليلات جوجل

en: Would you like to see some statistics in Google Analytics?
ar: هل ترغب في رؤية بعض الإحصائيات في Google Analytics؟

en: Cache
ar: مخبأ

en: Reset to Factory Settings
ar: إعادة الضبط إلى إعدادات المصنع

en: Check the documentation of the plugin in case you encounter any problems or are looking for support.
ar: تحقق من وثائق البرنامج المساعد في حال واجهتك أي مشاكل أو كنت تبحث عن الدعم.

en: Open Documentation
ar: الوثائق المفتوحة

en: Network Wide Authorization
ar: تفويض على مستوى الشبكة

en: "Lost Authorization" notification
ar: إشعار "التخويل المفقود"

en: Set the redirect URI in your application to the following
ar: قم بتعيين إعادة توجيه URI في التطبيق الخاص بك على ما يلي

en: Support & Documentation
ar: الدعم والوثائق

en: Get raw Shortcode
ar: الحصول على رمز قصير الخام

en: Module Configuration
ar: خيارات الرمز القصير

en: Content
ar: المحتوى

en: Sorting
ar: التصفية والفرز

en: Exclusions
ar: الاستثناءات

en: Upload Box
ar: تحميل صندوق

en: User Permissions
ar: الصلاحيات والأذونات

en: Select how you want to display your content
ar: حدد كيف تريد عرض المحتوى الخاص بك

en: Photo Gallery
ar: معرض الصور

en: Search Box
ar: صندوق البحث

en: Don't forget to check the Upload Permissions on the User Permissions tab
ar: لا تنس التحقق من تحميل الأذونات في علامة التبويب أذونات المستخدم

en: By default, only logged-in users can upload files
ar: بشكل افتراضي ، يمكن فقط للمستخدمين الذين قاموا بتسجيل الدخول تحميل الملفات

en: Select start Folder
ar: حدد بدء مجلد

en: Select which folder should be used as starting point, or in case the Smart Client Area is enabled should be used for the Private Folders
ar: حدد المجلد الذي يجب استخدامه كنقطة بداية ، أو في حالة تمكين منطقة العميل الذكية ، يجب استخدام المجلدات الخاصة

en: Users will not be able to navigate outside this folder
ar: لن يتمكن المستخدمون من التنقل خارج هذا المجلد

en: Smart Client Area
ar: منطقة العميل الذكية

en: Use Private Folders
ar: استخدام المجلدات الخاصة

en: This allows your clients to preview, download and manage their documents in their own private folder
ar: يتيح ذلك لعملائك معاينة وتنزيل وإدارة مستنداتهم في مجلد خاص بهم

en: You want to share documents with your clients privately
ar: تريد مشاركة المستندات مع عملائك بشكل خاص

en: You want your clients, users or guests upload files to their own folder
ar: تريد أن يقوم العملاء أو المستخدمون أو الضيوف بتحميل الملفات إلى مجلدهم الخاص

en: You want to give your customers a private folder already filled with some files directly after they register
ar: تريد إعطاء عملائك مجلدًا خاصًا مليءًا بالفعل ببعض الملفات مباشرة بعد تسجيلهم

en: Mode
ar: الوضع

en: Auto
ar: تلقائي

en: Let the plugin automatically manage the Private Folders for me in the folder I have selected above
ar: اسمح للمكون الإضافي بإدارة المجلدات الخاصة تلقائيًا في المجلد الذي حددته أعلاه

en: Open Subfolder
ar: افتح المجلد الفرعي

en: Template Folder
ar: مُجلّد القالب

en: Newly created Private Folders can be prefilled with files from a template
ar: المجلدات الخاصة المنشأة حديثًا يمكن ملؤها مسبقًا بملفات من قالب

en: The content of the template folder selected will be copied to the user folder
ar: سيتم نسخ محتوى مجلد القالب المحدد إلى مجلد المستخدم

en: Quota
ar: حصة

en: Set maximum size of the User Folder (e.g. 10M, 100M, 1G). When the Upload function is enabled, the user will not be able to upload when the limit is reached
ar: حدد الحجم الأقصى لمجلد المستخدم (على سبيل المثال 10M ، 100M ، 1G). عند تمكين وظيفة التحميل ، لن يتمكن المستخدم من التحميل عندما يتم الوصول إلى الحد الأقصى

en: Leave this field empty or set it to -1 for unlimited disk space
ar: اترك هذا الحقل فارغًا أو عيّنه على -1 لمساحة قرص غير محدودة

en: Module width
ar: عرض حاوية المساعد

en: Set max width for the plugin container
ar: تعيين العرض الأقصى لحاوية البرنامج المساعد

en: You can use pixels or percentages, eg '360px', '480px', '70%'
ar: يمكنك استخدام الـ ( px ) أو علامة % في القياسات على سبيل المثال :  '360px', '480px', '70%'

en: Leave empty for default value.
ar: اتركه فارغًا للقيمة الافتراضية

en: Module height
ar: ارتفاع حاوية البرنامج المساعد

en: Set max height for the plugin container
ar: تعيين الارتفاع الأقصى لحاوية البرنامج المساعد

en: Custom CSS Class
ar: فئة CSS مخصصة

en: Add your own custom classes to the plugin container. Multiple classes can be added seperated by a whitespace
ar: أضف الطبقات المخصصة الخاصة بك إلى حاوية البرنامج المساعد. يمكن إضافة فئات متعددة منفصلة بواسطة مسافة بيضاء

en: Media Player Skin
ar: افتراضي مشغل الوسائط الجلد

en: Mediaplayer Buttons
ar: أزرار الوسائط الإعلامية

en: Set which buttons (if supported) should be visible in the mediaplayer
ar: قم بتعيين الأزرار (إذا كانت مدعومة) التي يجب أن تكون مرئية في الوسائط

en: AirPlay
ar: البث

en: Zip Download
ar: تنزيل مضغوط

en: Show Playlist
ar: عرض قائمة التشغيل

en: Playlist open on start
ar: قائمة التشغيل مفتوحة على البداية

en: Playlist opens on top of player
ar: تفتح قائمة التشغيل على رأس المشغل

en: Display thumbnails
ar: عرض الصور المصغرة

en: Show thumbnails of your files in the Playlist
ar: عرض الصور المصغرة لملفاتك في قائمة التشغيل

en: The plugin show the thumbnail provided by the cloud server or you can use your own one
ar: يُظهر المكون الإضافي الصورة المصغرة التي يوفرها خادم السحاب أو يمكنك استخدام الصورة المصغرة الخاصة بك

en: If you want to use your own thumbnail, add a *.png or *.jpg file with the same name in the same folder. You can also add a cover with the name of the folder to show the cover for all files
ar: إذا كنت تريد استخدام الصورة المصغرة الخاصة بك ، فأضف ملف * .png أو * .jpg بنفس الاسم في نفس المجلد. يمكنك أيضًا إضافة غلاف باسم المجلد لإظهار الغطاء لجميع الملفات

en: If no cover is available, a placeholder will be used
ar: اذا لم يوجد غلاف فإنّ التسمية التوضيحية بمرور الماوس سوف تعمل تلقائيًا

en: Show last modified date
ar: عرض آخر تعديل تاريخ

en: Download Button
ar: زر التحميل

en: Purchase Button
ar: زر الشراء

en: Link to webshop
ar: رابط المتجر

en: File Browser view
ar: عرض متصفح الملف

en: Grid/Thumbnail View
ar: عرض الشبكة / الصورة المصغرة

en: List View
ar: عرض القائمة

en: Show header
ar: عرض الرأس

en: Show refresh button
ar: عرض زر التحديث

en: Add a refresh button in the header so users can refresh the file list and pull changes
ar: أضف زر تحديث في الرأس حتى يتمكن المستخدمون من تحديث قائمة الملفات وسحب التغييرات

en: Breadcrumb text for top folder
ar: نص البحث المتنقل للمجلد العلوي

en: Show file size
ar: عرض حجم الملف

en: Display or Hide column with file sizes in List view
ar: عرض أو إخفاء العمود مع أحجام الملفات في عرض القائمة

en: Display or Hide column with last modified date in List view
ar: عرض أو إخفاء العمود مع تاريخ آخر تعديل في عرض القائمة

en: Show description
ar: عرض الوصف

en: Display or Hide column with file description in List view
ar: عرض أو إخفاء العمود مع وصف الملف في طريقة عرض القائمة

en: Show file extension
ar: عرض امتداد الملف

en: Display or Hide the file extensions
ar: عرض أو إخفاء ملحقات الملفات

en: Show files
ar: اظهار الملفات

en: Display or Hide files
ar: عرض أو إخفاء الملفات

en: Show folders
ar: إظهار المجلدات

en: Display or Hide child folders
ar: عرض أو إخفاء المجلدات الفرعية

en: Show thumbnails on hover
ar: إظهار الصور المصغرة عند التمرير

en: Display a thumbnail when hovering over an file in List view
ar: اعرض صورة مصغرة عند التمرير فوق ملف في عرض القائمة

en: Show file names
ar: عرض أسماء الملفات

en: Display or Hide the file names in the gallery
ar: عرض أو إخفاء أسماء الملفات في المعرض

en: Descriptions always visible
ar: الأوصاف مرئية دائمًا

en: Gallery row height
ar: ارتفاع الصف للمعرض

en: The ideal height you want your grid rows to be
ar: يمكنك وضع الإرتفاع المناسب لصفوف الشبكة لتصبح حسب رغبتك

en: It won't set it exactly to this as plugin adjusts the row height to get the correct width
ar: اذا لم تقم بضبط الارتفاع بحسب ما تريد فإنّ الإضافة تقوم بوضع الإرتفاع المثالي للحصول على العرض الصحيح

en: Show Folder Thumbnails in Gallery
ar: إظهار مصغرات المجلد في المعرض

en: Do you want to show thumbnails for the Folders in the gallery mode?
ar: هل تريد عرض الصور المصغرة للمجلدات في وضع المعرض؟

en: Please note, when enabled the loading performance can drop proportional to the number of folders present in the Gallery
ar: يرجى ملاحظة ، عند تمكين أداء التحميل ، يمكن أن يتناقص مع عدد المجلدات الموجودة في المعرض

en: Slideshow
ar: عرض المنزلق

en: Enable or disable the Slideshow mode in the Inline Preview
ar: قم بتمكين أو تعطيل وضع عرض الشرائح في المعاينة المضمنة

en: Delay between cycles (ms)
ar: التأخير بين الدورات (مللي ثانية)

en: Delay between cycles in milliseconds, the default is 5000
ar: التأخير بين الدورات بالميلي ثانية ، الافتراضي هو 5000

en: Sort field
ar: فرز الحقل

en: Size
ar: الحجم

en: Last modified date
ar: اخر تحديث

en: Date of creation
ar: تاريخ الخلق

en: Shuffle/Random
ar: عشوائي

en: Sort order:
ar: ترتيب الفرز :

en: Ascending
ar: تصاعديًا

en: Descending
ar: تنازليًا

en: Allow Preview
ar: السماح معاينة

en: Inline Preview
ar: معاينة مضمنة

en: Open preview inside a lightbox or open in a new window
ar: افتح المعاينة داخل صندوق الضوء أو افتح في نافذة جديدة

en: Navigation
ar: التنقل

en: Navigate through your documents in the inline preview. Disable when each document should be shown individually without navigation arrows
ar: التنقل عبر المستندات الخاصة بك في المعاينة المضمنة. قم بتعطيل وقت عرض كل مستند على حدة بدون أسهم التنقل

en: Allow Searching
ar: السماح بالبحث

en: The search function allows your users to find files by filename and content (when files are indexed)
ar: تتيح وظيفة البحث للمستخدمين العثور على الملفات حسب اسم الملف والمحتوى (عند فهرسة الملفات)

en: Perform Full-Text search
ar: إجراء بحث النص الكامل

en: Initial Search Term
ar: مصطلح البحث الأولي

en: Add search terms if you want to start a search when the shortcode is rendered. Please note that this only affects the initial render. If you want to only show specific files, you can use the Exclusions tab
ar: أضف مصطلحات البحث إذا كنت ترغب في بدء البحث عندما يتم تقديم الرمز القصير. يرجى ملاحظة أن هذا يؤثر فقط على العرض الأولي. إذا كنت تريد عرض ملفات محددة فقط ، فيمكنك استخدام علامة التبويب استثناءات

en: Allow ZIP Download
ar: السماح بتنزيل ZIP

en: Allow users to download multiple files at once
ar: السماح للمستخدمين بتنزيل ملفات متعددة مرة واحدة

en: Auto Play
ar: تشغيل تلقائي

en: Autoplay is generally not recommended as it is seen as a negative user experience. It is also disabled in many browsers
ar: لا يُنصح باستخدام القراءة التلقائية بشكل عام نظرًا إلى أنها تجربة سلبية للمستخدم. تم تعطيله أيضًا في العديد من المتصفحات

en: Enable Video Advertisements
ar: تمكين إعلانات الفيديو

en: The mediaplayer of the plugin supports VAST XML advertisments to offer monetization options for your videos. You can enable advertisments for the complete site on the Advanced tab of the plugin settings page and per shortcode. Currently, this plugin only supports Linear elements with MP4
ar: يدعم الوسائط الإعلامية للمكون الإضافي إعلانات VAST XML لتقديم خيارات تسييل لمقاطع الفيديو الخاصة بك. يمكنك تمكين إعلانات الموقع بالكامل في علامة التبويب "خيارات متقدمة" بصفحة إعدادات المكون الإضافي ولكل رمز قصير. حاليا ، هذا البرنامج المساعد يدعم فقط العناصر الخطية مع MP4

en: Amount of files
ar: كمية الملفات

en: Number of files to show
ar: عدد الملفات المراد عرضها

en: Can be used for instance to only show the last 5 updated documents
ar: يمكن استخدامها على سبيل المثال لإظهار آخر 5 مستندات تم تحديثها فقط

en: Leave this field empty or set it to -1 for no limit
ar: اترك هذا الحقل فارغًا أو اضبطه على -1 بلا حدود

en: Only show files with those extensions
ar: فقط عرض الملفات مع تلك الملحقات

en: Add extensions separated with | e.g. (jpg|png|gif)
ar: أضف الامتدادات بالفصل بينها بالرمز ( | ) مثال : (jpg|png|gif)

en: Leave empty to show all files
ar: اتركه فارغًا لعرض جميع الملفات

en: Only show the following files or folders
ar: فقط عرض الملفات أو المجلدات التالية

en: Add files or folders by name, ID or mimetype separated with | e.g. (file1.jpg|long folder name)
ar: أضف ملفات أو مجلدات بالاسم أو المعرف أو النوع مفصولة بعلامة | على سبيل المثال (file1.jpg | اسم مجلد طويل)

en: Wildcards like * and ? are allowed
ar: أحرف البدل مثل * و؟ مسموح

en: Hide files with those extensions
ar: إخفاء الملفات مع تلك الملحقات

en: Hide the following files or folders
ar: إخفاء الملفات أو المجلدات التالية

en: Allow Upload
ar: التحميل متاح

en: Allow users to upload files
ar: السماح للمستخدمين بتحميل الملفات

en: Allow folder upload
ar: السماح بتحميل المجلد

en: Adds an Add Folder button to the upload form if the browser supports it
ar: لإضافة زر "إضافة مجلد" إلى نموذج التحميل إذا كان المتصفح يدعمه

en: Upload immediately
ar: تحميل على الفور

en: Overwrite existing files
ar: الكتابة فوق الملفات الموجودة

en: Overwrite already existing files or auto-rename the new uploaded files
ar: الكتابة فوق الملفات الموجودة بالفعل أو إعادة تسمية الملفات المحملة الجديدة تلقائيًا

en: Prefix filenames
ar: بادئة أسماء الملفات

en: Restrict file extensions
ar: تقييد امتدادات الملفات

en: Leave empty for no restriction
ar: اتركه فارغًا دون أي قيود

en: Max uploads per session
ar: الحد الأقصى للتحميل لكل جلسة

en: Number of maximum uploads per upload session
ar: عدد مرات التحميل القصوى لكل جلسة تحميل

en: Minimum file size
ar: الحد الأدنى لحجم الملف

en: Min filesize (e.g. 1 MB) for uploading
ar: الحد الأدنى لحجم الملفات (مثل 1 ميغابايت) للتحميل

en: Max filesize for uploading
ar: ماكس filesize للتحميل

en: Leave empty for server maximum
ar: اتركه فارغًا للإعتماد على الحد الأقصى المخصص من الخادم

en: Add your files
ar: أضف ملفاتك

en: Download email notification
ar: تنزيل إشعار البريد الإلكتروني

en: Upload email notification
ar: تحميل إشعار البريد الإلكتروني

en: Delete email notification
ar: حذف إشعار البريد الإلكتروني

en: I.e. the Private Folder name needs to contain the email address of the user
ar: أي يجب أن يحتوي اسم المجلد الخاص على عنوان البريد الإلكتروني للمستخدم

en: Skip notification of the user that executes the action
ar: تخطي إشعار المستخدم الذي ينفذ الإجراء

en: Allow Direct Links
ar: السماح بالروابط المباشرة

en: Allow users to generate a link to a folder/file on your website. Only users with access to the shortcode and content will be able to open the link
ar: السماح للمستخدمين بإنشاء رابط لمجلد / ملف على موقع الويب الخاص بك. سيتمكن المستخدمون الذين لديهم حق الوصول إلى الرمز القصير والمحتوى فقط من فتح الرابط

en: Allow Sharing
ar: السماح بالمشاركة

en: Allow users to generate permanent shared links to the files
ar: السماح للمستخدمين بإنشاء روابط مشتركة دائمة للملفات

en: Edit descriptions
ar: تحرير الأوصاف

en: Rename files and folders
ar: اعادة تسمية الملفات والمجلدات

en: Move files and folders
ar: نقل الملفات والمجلدات

en: Copy files and folders
ar: نسخ الملفات والمجلدات

en: Delete files and folders
ar: حذف الملفات والمجلدات

en: Create new folders
ar: إنشاء مجلدات جديدة

en: Who can see the module?
ar: من يمكنه رؤية الوحدة؟

en: Who can preview?
ar: من يستطيع التنزيل ؟

en: Who can download?
ar: من يستطيع التنزيل ؟

en: Who can upload?
ar: من يستطيع الرفع ؟

en: Who can link to content?
ar: من يمكنه الارتباط بالمحتوى؟

en: Who can share content?
ar: من يمكنه مشاركة المحتوى؟

en: Who can add/edit descriptions?
ar: من يستطيع تحرير الأوصاف؟

en: Who can rename?
ar: من يستطيع اعادة التسمية ؟

en: Who can move files and folders?
ar: من يمكنه نقل الملفات والمجلدات؟

en: Who can copy files?
ar: من يمكنه نسخ الملفات؟

en: Who can copy folders?
ar: من يمكنه نسخ المجلدات؟

en: Who can delete?
ar: من يستطيع الحذف ؟

en: Who can create new folders?
ar: من يستطيع انشاء مجلدات جديدة ؟

en: Shortcode Previewer
ar: معاينة رمز قصير

en: WordPress environment
ar: بيئة ووردبريس

en: WordPress address (URL)
ar: عنوان المواقع

en: The root URL of your site.
ar: عنوان URL الجذر للموقع .

en: Site address (URL)
ar: عنوان لصفحة تسجيل الدخول للموقع

en: The homepage URL of your site.
ar: عنوان رابط الصفحة الرئيسية لموقعك.

en: Plugin version
ar: إصدار الاضافة

en: The version of this plugin installed on your site.
ar: تم تثبيت إصدار هذا المكون الإضافي على موقعك.

en: WordPress version
ar: نسخة ووردبريس

en: The version of WordPress installed on your site.
ar: إصدار ووربريس المُثبّت على موقعك.

en: WordPress multisite
ar: هل ووردبريس متعدد المواقع

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
ar: أم لا لديك وورد لتمكين “المواقع المتعددة”.

en: WordPress memory limit
ar: حدّ ذاكرة ووردبريس

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
ar: الحد الأعلى للذاكرة العشوائية (RAM) الذي يستطيع موقعك إستخدامه في وقت واحد.

en: Increasing memory allocated to PHP
ar: %s - من المستحسن تعيين ذاكرة لا يقل عن 40MB. انظر: <a href=“%s”>زيادة الذاكرة المخصصة لPHP</a>

en: WordPress debug mode
ar: تصحيح ووردبرس

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
ar: عرض اذا كان الوردبريس فى وضع التصحيح أم لا.

en: WordPress cron
ar: الخاص بـ ووردبريس

en: Language
ar: اللغة

en: The current language used by WordPress. Default = English
ar: اللغة الحالية المستخدمة بواسطة ووردبريس. الافتراضي = العربية

en: Displays whether or not WordPress is using an external object cache.
ar: يعرض ما إذا كان WordPress يستخدم ذاكرة تخزين مؤقت للكائن أم لا.

en: Server environment
ar: بيئة الخادم

en: Server info
ar: معلومات الخادم

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
ar: معلومات عن السرفر الذي يستضيف حاليا موقعك.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
ar: إصدار PHP المثبتة على الخادم المضيف الخاص بك.

en: How to update your PHP version
ar: كيفية تقوم بتحديث إصدار PHP الخاص بك

en: The largest filesize that can be contained in one post.
ar: أكبر حجم للملف يمكن تضمينه في مشاركة واحدة.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
ar: مقدار الوقت (بالثواني) التي يستغرقها موقعك في تنفيذ عملية واحدة قبل انتهاء المهملة ( لتجنب منع الخادم)

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
ar: الحد الأقصى لعدد من المتغيرات يمكن استخدام الملقم الخاص بك لدالة واحدة لتجنب التحميلات الزائدة.

en: Max upload size
ar: الحد الأقصى لحجم التحميل

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
ar: أكبر حجم للملف يمكن تحميله على تثبيت وردبريس.

en: Default timezone is UTC
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية هي UTC

en: The default timezone for your server.
ar: المنطقة الزمنية الإفتراضية على الخادم الخاص بك.

en: Default timezone is %s - it should be UTC
ar: التوقيت الافتراضي هو %s - ينبغي أن يكون UTC

en: We use cURL and fopen to communicate with API services.
ar: نستخدم cURL و fopen للتواصل مع خدمات API.

en: Your server does not have cURL enabled - The plugin cannot communicate with the API service. Contact your hosting provider.
ar: لم يتم تمكين cURL على الخادم - لا يمكن للمكون الإضافي الاتصال بخدمة API. اتصل بموفر خدمة الاستضافة.

en: GZip (zlib) is used to compress the AJAX responses of the plugin.
ar: يتم استخدام GZip (zlib) لضغط استجابات AJAX للمكون الإضافي.

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
ar: يتم استخدام السلسلة متعددة البايت (mbstring) لتحويل ترميز الأحرف، مثل رسائل البريد الإلكتروني أو تحويل الأحرف إلى أحرف صغيرة.

en: Portable advisory file locking (flock) is used to for the caching mechanism.
ar: يستخدم قفل الملف الاستشاري المحمول (القطيع) لآلية التخزين المؤقت.

en: Security
ar: الأمان

en: Secure connection (HTTPS)
ar: اتصال آمن (HTTPS)

en: Is the connection to your store secure?
ar: هل الاتصال بمتجرك آمن؟

en: Your site is not using HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Learn more about HTTPS and SSL Certificates</a>.
ar: متجرك لا يستخدم HTTPS. <a href="%s" target="_blank">تعرف على المزيد حول HTTPS وشهادات SSL</a> .

en: OpenSSL support
ar: دعم OpenSSL

en: Hide errors from visitors
ar: إخفاء الأخطاء عن الزوار

en: Error messages can contain sensitive information about your store environment. These should be hidden from untrusted visitors.
ar: يمكن أن تحتوي رسائل الخطأ على معلومات حساسة حول بيئة متجرك. يجب إخفاء هذه من الزائرين غير الموثوق بهم.

en: Error messages should not be shown to visitors.
ar: لا ينبغي أن تظهر رسائل الخطأ للزوار.

en: You can use the plugin in %s.
ar: يمكنك استخدام المكون الإضافي في %s.

en: Not active
ar: غير مفعالة

en: The Gravity PDF integrations allow you to store your Gravity Forms submissions directly in the cloud.
ar: تتيح لك عمليات دمج Gravity PDF تخزين عمليات إرسال نماذج Gravity مباشرة في السحابة.

en: Theme
ar: القالب

en: The name of the current active theme.
ar: اسم القالب النشط حالياً.

en: Version
ar: الإصدار

en: Author URL
ar: رابط المؤلف

en: The theme developers URL.
ar: رابط مطوري القالب.

en: Child theme
ar: القالب الفرعي

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
ar: يعرض ما إذا كان أو لم يكن السمة الحالية هو موضوع الطفل.

en: Parent theme name
ar: اسم القالب الاصلي

en: The name of the parent theme.
ar: اسم القالب الأساسي.

en: Parent theme version
ar: رقم اصدار القالب الاصلي

en: The installed version of the parent theme.
ar: اصدار النسخة الخاصة بالقالب الأساسي.

en: Parent theme author URL
ar: رابط مطور القالب الاصلي

en: The parent theme developers URL.
ar: رابط مطوري القالب.

en: Visit plugin homepage
ar: زيارة موقع الإضافة

en: Network enabled
ar: تم تفعيل الشبكه

note: translators: %s: plugin author
en: by %s
ar: بواسطة %s

en: Back to our first folder
ar: العودة إلى المجلد الأول

en: Loading...
ar: تحميل ...

en: Search
ar: بحث

en: Search filenames
ar: بحث بالاسم

en: and content
ar: خطأ: اتصل بالمسؤول لرؤية هذا المحتوى

en: Sort options
ar: خيارات الفرز

en: Modified
ar: تم التعديل

en: Upload files
ar: رفع ملفات

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: Deselect all
ar: الغاء اختيار الكل

en: Download folder
ar: تنزيل كل الملفات

en: Download selected
ar: تنزيل الملفات المحددة

en: Share folder
ar: مجلد مشاركة

en: Thumbnails view
ar: عرض كشبكة

en: List view
ar: عرض كقائمة

en: No options...
ar: لا توجد خيارات...

en: Refresh
ar: تحديث

en: Upload requirements
ar: متطلبات التحميل

en: Maximum
ar: الحد الأقصى

en: file(s)
ar: ملف/ملفات

en: Format
ar: التنسيق

en: Maximum size
ar: الحجم الأكبر

en: Files
ar: الملفات

en: File
ar: ملف

en: Folders
ar: الأقسام

en: Delete file
ar: حذف الملف

en: Try to upload the file again
ar: حاول تحميل الملف مرة أخرى

en: Abort upload
ar: إحباط الرفع

en: Start Upload
ar: بدء التحميل

en: Hi there!
ar: أهلاً وسهلاً!

en: No downloads found in this period
ar: اجمالي التحميلات

en: No activities found in this period
ar: لم يتم العثور على أنشطة في هذه الفترة

en: View all activites
ar: عرض جميع الأنشطة

en: View details
ar: عرض التفاصيل

en: More information about %s
ar: مزيد من المعلومات %s

en: Unknown update checker status "%s"
ar: حالة المدقق غير معروف"%s"

en: Revoke
ar: إلغاء

en: Account isn't linked to the plugin anymore.
ar: لم يعد الحساب مرتبطًا بالمكون الإضافي.

en: Please re-authorize!
ar: يرجى إعادة الترخيص!

en: If the problem persists, fall back to the default App via the settings on the Advanced tab
ar: إذا استمرت المشكلة ، فارجع إلى التطبيق الافتراضي عبر الإعدادات في علامة التبويب خيارات متقدمة

en: You don't have the cURL PHP extension installed (couldn't find function "curl_reset"), please enable or install this extension
ar: لم يتم تثبيت ملحق cURL PHP (تعذر العثور على الوظيفة "curl_reset") ، يرجى تمكين أو تثبيت هذا الملحق

en: The cURL library of your server does not support TLS1.2 or TLS1.3 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_2 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_3. This is required by the API to create a secure connection. Please contact your webhost and ask them to upgrade the curl library and/or enable TLS1.2 support or higher for this library
ar: مكتبة cURL بالخادم الخاص بك لا تدعم TLS1.2 أو TLS1.3 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_2 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_3. هذا مطلوب بواسطة واجهة برمجة التطبيقات لإنشاء اتصال آمن. يرجى الاتصال بمضيف الويب واطلب منه ترقية مكتبة curl و / أو تمكين TLS1 .2 دعم أو أعلى لهذه المكتبة

en: Refresh the authorization!
ar: تحديث التفويض!

en: Finished
ar: انتهت

en: Almost ready
ar: الطعام جاهز تقريبا

en: Downloading...
ar: جاري التحميل...

en: Select account
ar: اختر حساب

en: Not yet linked to a folder
ar: لم يتمّ الربط بعد إلى مجلد مخصص

en: Accounts
ar: حسابات

en: Add account
ar: إضافة حساب

en: Link a new account to the plugin
ar: ربط حساب جديد بالمكون الإضافي

en: Fast - Large preview thumbnails
ar: سريع - معاينة الصور المصغرة كبيرة

en: Slow - Show original files
ar: بطيء - إظهار الملفات الأصلية

en: Media Player
ar: مشغّل الوسائط

en: Select which Media Player you want to use
ar: حدد مشغل الوسائط الذي تريد استخدامه

en: Only if you want to use your own App, insert your App Key here
ar: <strong>فقط</strong> إذا كنت تريد استخدام تطبيقك الخاص ، فأدخل مفتاح التطبيق هنا

en: If you want to use your own App, insert your App Secret here
ar: إذا كنت تريد استخدام تطبيقك الخاص ، فأدخل تطبيق سر التطبيق هنا

en: Enter Client Key and Secret, save settings and reload the page to see the Redirect URI you will need
ar: أدخل مفتاح العميل والسرية ، واحفظ الإعدادات وأعد تحميل الصفحة لمشاهدة عنوان URL لإعادة التوجيه الذي ستحتاجه

en: Dropbox Team Folders
ar: مجلدات Dropbox Team

en: Allows you to access your Dropbox Team Folders
ar: يتيح لك الوصول إلى مجلدات فريق Dropbox

en: Max Age Cache Request
ar: طلب ذاكرة التخزين المؤقت للعمر الأقصى

en: How long are the requests to view the plugin cached? Number is in minutes
ar: ما المدة التي تستغرقها طلبات عرض المكوّن الإضافي في ذاكرة التخزين المؤقت؟ الرقم بالدقائق

en: Minutes
ar: دقائق

en: Download method
ar: طريقة التحميل

en: Select the method that should be used to download your files. Default is to redirect the user to a temporarily url. If you want to use your server as a proxy just set it to Download via Server
ar: حدد الطريقة التي يجب استخدامها لتنزيل ملفاتك. الإعداد الافتراضي هو إعادة توجيه المستخدم إلى عنوان url مؤقتًا. إذا كنت تريد استخدام خادمك كخادم وكيل ، فما عليك سوى تعيينه على التنزيل عبر الخادم

en: Redirect to download url (fast)
ar: إعادة التوجيه لتنزيل رابط (سريع)

en: Use your Server as proxy (slow)
ar: استخدام الخادم الخاص بك وكيل (بطيء)

en: Subject delete notification
ar: إخطار حذف الموضوع

en: Requested scopes and justification
ar: النطاقات المطلوبة والمبررات

en: Information about the data
ar: معلومات عن البيانات

en: Use single cloud account
ar: استخدم حساب سحابة واحد

en: Use a folder from one of the linked account. Disabling this option allows your users to navigate through the folders of all your linked accounts
ar: استخدم مجلدًا من أحد الحسابات المرتبطة. يتيح تعطيل هذا الخيار للمستخدمين التنقل عبر مجلدات جميع حساباتك المرتبطة

en: Number of images lazy loaded
ar: عدد الصور كسول تحميلها

en: Number of images to be loaded each time
ar: عدد الصور التي يمكن تحميلها كل مرة

en: Set to 0 to load all images at once
ar: ضع الرقم صفر لتحميل كل الصور دفعة واحدة

en: Crop your thumbnails
ar: قم بقص الصور المصغرة الخاصة بك

en: Enable Google pop out Button
ar: تمكين زر Google المنبثق

en: Disables the Google Pop Out button which is visible in the inline preview for a couple of file formats
ar: تعطيل زر Google Pop Out الذي يكون مرئيًا في المعاينة المضمنة لبعض تنسيقات الملفات

en: Business Accounts only
ar: حسابات الأعمال التجارية

en: Add files or folders by name or ID separated with | e.g. (file1.jpg|long folder name)
ar: إضافة ملفات أو مجلدات بالاسم أو المعرف مفصولة بـ | على سبيل المثال (file1.jpg | اسم المجلد الطويل)

en: Show system files
ar: ملفات النظام

en: Display hidden system (dot) files (e.g. .DS_store, .config)
ar: عرض ملفات النظام (نقطة) المخفية (مثل. DS_store ، .config)

en: Who can rename files?
ar: من يمكنه إعادة تسمية الملفات؟

en: Who can rename folders?
ar: من يمكنه إعادة تسمية المجلدات؟

en: My files
ar: ملفاتي

en: Edited
ar: تحرير

en: Add OneDrive
ar: أضف OneDrive

en: Add OneDrive Business
ar: قم بإضافة OneDrive Business

en: Carousel/Slider
ar: دائري المتزلج

en: Display ID3 track/album/artist data
ar: عرض بيانات المسار / الألبوم / الفنان ID3

en: Default onclick event
ar: حدث onclick الافتراضي

en: Preview File
ar: معاينة الملف

en: Download File
ar: تحميل الملف

en: No limit
ar: غير محدد

en: Only supported for Personal Accounts
ar: مدعوم فقط للحسابات الشخصية

en: Edit Microsoft Office files
ar: تحرير ملفات Microsoft Office

en: Who can edit content?
ar: من يستطيع تحرير المحتوى؟

en: Who can move files?
ar: من يمكنه نقل الملفات؟

en: Who can move folders?
ar: من يمكنه نقل المجلدات؟

en: Shared Drives
ar: مساحات Drive المشتركة

en: Computers
ar: أجهزة الكمبيوتر

en: Limited Support!
ar: دعم محدود!

en: Shared with me
ar: شارك معي

en: Can't create link
ar: لا يمكن تكوين الرابط

en: Add shortcut
ar: إضافة اختصار

en: Failed to create shortcut
ar: فشل إنشاء الاختصار

en: Not all shortcuts could be created
ar: لا يمكن إنشاء كل الاختصارات

en: Successfully added shortcut in new location
ar: تمت إضافة الاختصار بنجاح في موقع جديد

en: User folder is inside Template folder. Please select another template folder.
ar: مجلد المستخدم داخل مجلد القالب. يرجى تحديد مجلد قالب آخر.

en: File can not be found
ar: الملف غير موجود

en: Order not found
ar: تعذّر العثور على الطلب

en: Editable
ar: قابل للتعديل

en: Editable with toolbar
ar: قابل للتحرير مع شريط الأدوات

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Creating User Folders takes around 1 sec per user, so it isn't recommended to create those on first visit when you have tons of users
ar: يستغرق إنشاء مجلدات المستخدم حوالي ثانية واحدة لكل مستخدم ، لذلك لا يوصى بإنشاء تلك عند الزيارة الأولى عندما يكون لديك الكثير من المستخدمين

en: Enable Private Folders in the Shortcode Builder and Back-End File Browser
ar: تمكين المجلدات الخاصة في أداة إنشاء الرموز القصيرة ومتصفح الملفات الخلفية

en: If you encounter any issues when trying to use your own App, please fall back on the default App by disabling this setting
ar: إذا واجهت أي مشاكل عند محاولة استخدام تطبيقك الخاص ، فالرجاء الرجوع إلى التطبيق الافتراضي عن طريق تعطيل هذا الإعداد

en: Google Workspace Domain
ar: نطاق Google Workspace الخاص بك

en: If you have a Google Workspace Domain and you want to share your documents ONLY with users having an account in your Google Workspace Domain, please insert your domain. If you want your documents to be accessible to the public, leave this setting empty.
ar: إذا كان لديك نطاق Google Workspace وتريد مشاركة مستنداتك فقط مع المستخدمين الذين لديهم حساب في نطاق Google Workspace ، فالرجاء إدراج نطاقك. إذا كنت تريد أن تكون المستندات الخاصة بك متاحة للعامة ، فاترك هذا الإعداد فارغًا.

en: Manage Permission
ar: إدارة إذن

en: If you want to manage the sharing permissions by manually yourself, disable the -Manage Permissions- function.
ar: إذا كنت تريد إدارة أذونات المشاركة بنفسك يدويًا ، فقم بتعطيل وظيفة -إدارة الأذونات-.

en: Template %filelist% placeholder
ar: قالب٪ filelist٪ نائب

en: Template for File item in File List in the download/upload/delete notification template
ar: قالب لعنصر ملف في قائمة الملفات في قالب الإعلام تنزيل / تحميل / حذف

en: Activate the Google Pop Out button which is visible in the inline preview for a couple of file formats
ar: قم بتنشيط زر Google Pop Out المرئي في المعاينة المضمنة لبضع تنسيقات الملفات

en: Keep last modified date
ar: احتفظ بتاريخ آخر تعديل

en: Convert to Google Docs when possible
ar: قم بالتحويل إلى مستندات Google إن أمكن

en: Convert following mimetypes
ar: تحويل mimetypes التالية

en: Add/Edit descriptions
ar: إضافة / تحرير الأوصاف

en: Copy files
ar: نسخ الملفات

en: Delete to trash
ar: حذف إلى سلّة المُهملات

en: Edit Google Docs and Office documents
ar: تحرير مستندات Google ومستندات Office

en: Who can add shortcuts to files?
ar: من يمكنه إضافة اختصارات إلى الملفات؟

en: Who can add shortcuts to folders?
ar: من يمكنه إضافة اختصارات إلى المجلدات؟

en: Search for files
ar: البحث عن الملفات

en: Add Shortcut
ar: إضافة اختصار

en: Create Direct link
ar: إنشاء رابط مباشر

en: Once every 20 minutes
ar: مرة كل 20 دقيقة
